Prieskum realitného trhu na Slovensku

  • 08/09/2021

V Slovenskej republike ceny nehnuteľností určených na bývanie v prvom štvrťroku 2021, v porovnaní s predchádzajúcim rokom, vzrástli o 4,2%.

Podľa Národnej banky Slovenska, ročné tempo rastu dosiahlo 15,5%.

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností sa v prvom štvrťroku 2021 zvýšila v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom o takmer 77 EUR/m2 na sumu 1930 EUR/m2. Aj keď, vo štvrtom štvrťroku 2019, ceny klesli kvôli obavám z pandémie a budúcej krízy, už v prvom štvrťroku 2020 ceny nehnuteľností prudko vzrástli až na úroveň 97 EUR/m2 v dôsledku rýchleho prispôsobenia sa situácii. Koniec koncov, pod vplyvom pandémie ľudia radšej zostanú dlhšie doma, a tak hľadajú nový, pohodlnejší byt, nehnuteľnosť s vlastným pozemkom, veľkým balkónom alebo terasou. Tento záujem o kúpu nového bytu podporuje aj takzvaný„Home Office“, keďže ľudia chcú mať vo svojom byte atmosféru pracoviska. Ovplyvňuje to aj fakt, že v dnešnej dobe si mnoho spoločností všimlo, že sa oplatí pokračovať v tejto činnosti aj po skončení pandémie. Je to spôsobené tým, že nemusia platiť nájom za kanceláriu, môžu ušetriť na energiách, vode a nákladoch na upratovanie.

Priemerná cena bytov v prvom štvrťroku 2021 vzrástla o 54 EUR/m2 na cenu 2179 EUR/m2.

V medzi kvartálnom porovnaní ide o rast v 2,5%. Ročné tempo rastu kleslo na bod 8,6%. Podľa Národnej banky Slovenska, v minulom štvrťroku, cena 4-izbových a 1-izbových bytov rástla rýchlejšie ako 2- a 3- izbových bytov. Priemerná cena domov a víl sa zvýšila o 102 EUR/m2 na úroveň 1471 EUR/m2. Ich štvrťročné tempo rastu vzrástlo o 7,4% a ročné tempo rastu dosiahlo 16,4%.K celkovému ročnému tempu rastu cien nehnuteľností na bývanie, väčšou mierou prispel rast cien bytov ako rast cien domov. V prvom štvrťroku 2021 rozdiel v cenách bytov a domov bol 32,5% za m2, čo je menej ako priemerný cenový rozdiel za celý rok 2020, ktorý mal 35,9%. Na Slovensku, priemerná cena bytov a domov spolu za m2, v poslednom štvrťroku stala okolo 1825 EUR/m2.

V prvom štvrťroku 2021, v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, ceny nehnuteľností rástli vo všetkých regiónoch. K rastu cien tradične najvýraznejšie prispel Bratislavský kraj, pretožeako hlavné mesto Slovenska je najrozvinutejšou a najobľúbenejšou lokalitou na podnikanie, rodinu a život. V absolútnom porovnaní je najvyššia priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v Bratislavskom kraji (2579 EUR/m2), čo zodpovedá štvrťročnému nárastu o 4,4%.

Aj keď Bratislava je hlavným mestom Slovenska, ceny za byty v Bratislave sú výhodnejšie ako nehnuteľnosti v hlavných mestách susedných krajín. Na porovnanie najbližšie hlavné mesto k Bratislave podľa vzdialenosti je Viedeň v Rakúsku, a podľa prieskumu spoločnosti Deloitte, priemerná cena za meter štvorcový v novostavbe v roku 2019 tam bola 4868 EUR/m2. Praha je hlavným mestom Českej republiky, krajiny, ktorá je historicky a kultúrne najbližšia k Slovensku,ale v roku 2019 priemerná cena za meter štvorcový v novostavbe v Prahe bola 3395 EUR/m2,pričom v Bratislave to bolo toho času 2805 EUR/m2. Tým pádom ceny sú vo Viedni vyššie o 73,5% a v Prahe o 21% ako v Bratislave.

V mnohých lokalitách je dopyt vyšší ako ponuka, aj keď sa podľa Národnej banky Slovenska ponuka nehnuteľností neustále zvyšuje, spolu s tým rastú aj ceny bytov.

Z tohto dôvodu odporúčame kúpu nehnuteľnosti čo najskôr, aby ste potom nemuseli platiť dvojité, trojité a viacnásobné ceny. Koniec koncov, stále viac a viac ľudí chce kúpiť alebo prenajať nehnuteľnosť, či už pre seba alebo za účelom získania dlhodobého príjmu.

Platená reklama